Ermanometria jest dosyć młodą dyscypliną z pogranicza analizy technicznej i geometrii. Kluczowym elementem jest czas zaś zmienną może być jedna godzina, kwadrans czy też 4h, jednakże najdłuższym interwałem może być tylko jeden dzień. W praktyce rynkowej najmniej kontrowersji budzi teza, iż powiązania pomiędzy szczytami i dołkami zachodzą w okresach, w których bazową jednostką jest sesja czyli cały dzień kalendarzowy.
Ermanometria nie zajmuje się niczym innym jak tylko badaniem powiązań pomiędzy datami. Nie liczą się takie wartości jak cena, wolumen czy też impet. Dyscyplina ta nie przynosi zatem odpowiedzi odnośnie wycen rynkowych, poziomów zwrotnych, oporów i wsparć ani także nie pomoże w rozwikłaniu kwestii długości fal.
Ermanometria jest koncepcją, w której zakłada się przestrzenny porządek rynku. Wg tej dyscypliny rynek porusza się nie w układzie cena-czas lecz w układzie o jeden wymiar większy czyli w 3D. Tą trzecią zmienną może być np. energia, która jest zużywana do zbudowania nowego szczytu czy też pochłaniana do zatrzymania spadków w dołku. Ceny tak naprawdę poruszają się w ramach sfer, których krańce wyznaczają punkty zwrotne na rynku. Możliwe jest także wykorzystanie teorii spiral do opisania ruchów cen w przestrzeni wówczas zamiast klasycznej logarytmicznej krzywej płaskiej wykorzystuje się budowę spirali 3D.