Wielkanocne okienko 2020.r

Do epicentrum kwietniowego okienka czasowego pozostało już tylko 10 dni kalendarzowych i w zależności od przyjętego błędu prognozy w przedziale 1-3%, już teraz zachodzi prawdopodobieństwo ukształtowania się średnioterminowego ekstremum.

Rysunek 1. WIG, wykres dzienny, świecowy. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Bazując na trójkącie OAB zahaczającego o  styczniowy szczyt’18.r., październikowe denko’18.r. oraz kwietniowy sufit z poprzedniego roku, teoretycznym punktem zwrotnym w kalendarzu GPW może okazać się 18 kwietnia. Długość pomiaru odcinka AC w oparciu o ww. trójkąt, wynosi aż 540 sesji a tym samym okienko czasowe dla WIGu jest bardziej rozciągnięte niż w przypadku krótkoterminowych pomiarów. Patrząc jednak na historyczne zachowanie się indeksu szerokiego rynku i na matematyczne wyliczenia punktów zwrotnych przestrzeni, po której porusza się rynek, ermanometria lubi długie odcinki czasowe.

Tabela 1. Daty kluczowych ekstremów trójkąta OABC. Opracowanie własne.

Zakładając błąd prognozy na poziomie 0, idealnym momentem do odwrócenia trendu, jest dzień 18 kwietnia. Z racji tego, że jest to dzień wolny od handlu, wówczas kluczową sesją będzie zarówno piątek poprzedzający 18 IV  jak i poniedziałek po weekendzie. .

Przy błędzie prognozy na poziomie 1%, okienko ermanometryczne zaczęło się już w ten poniedziałek 6 IV 2020.r. . Wynika to z faktu, iż zarówno ani w nadchodzący piątek ani w wielkanocny poniedziałek nie ma sesji na GPW . Tego typu podejście pozwoliłoby uznać wczorajszy szczyt za punkt C w trójkącie OABC a tym samym oczekiwać powrotu niedźwiedzi na warszawski parkiet.

Przy maksymalnym, akceptowalnym błędzie 3%, liczba sesji poprzedzająca ermanometryczne epicentrum, wynosi aż 16. Biorąc pod uwagę Święta Wielkanocne oraz weekendy, których dni kalendarzowe nie są uwzględniane w wyliczeniach punktów zwrotnych, wówczas okienko już się zaczęło w dniu 25 marca.

Jak pokazuje historia, dopóki nie zakończy się okienko czasowe, dopóty nie należy wyciągać przedwczesnych wniosków odnośnie tego, czy punktem zwrotnym będzie szczyt czy też denko. Przy zachowaniu zmienności z ostatnich miesięcy może się tak zdarzyć, że kilka dni po rzekomym ekstremum, rynek zmieni trend o 180 stopni ustanawiając się zupełnie po drugiej stronie. 

Konkluzja wydaje się nieco skomplikowana, jednakże dla akcyjnych byków całkiem pozytywnym scenariuszem mogłoby okazać się przetestowanie marcowego denka w najbliższych tygodniach – w okresie długoterminowego okienka ermanometrycznego. Mając na uwadze niedomknięte luki hossy obecne na WIGu wydaje się to całkiem możliwe… 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *